DZIEŃ PATRONA SZKOŁY PODSTAWOWEJ

25.05.2017r.

W bieżącym roku obchodzimy 164. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci Edwarda Reszke, naszego Patrona, światowej sławy śpiewaka operowego. Jego trzydzieści lat trwającą karierę wyznaczały doskonale przyjmowane przez krytykę i publiczność kreacje wokalne. Uchodził za najwybitniejszego wykonawcę ról Hagena w „Pierścieniu Nibelunga”, Hansa Sachsa w „Śpiewakach norymberskich”, króla Marka w „Tristanie i Izoldzie”, Dalanda w „Holendrze tułaczu”. Był ulubieńcem zachodniej Europy, a po debiucie w londyńskiej Kovent Garden w "Królu Lahory" Masseneta krytycy nazwali go "basowym filarem Kovent Garden".

Obchody 100. rocznicy śmierci Edwarda Reszke rozpoczęły się uroczystą mszą św. celebrowaną przez bp Antoniego Długosza. Kolejnym punktem uroczystości był przemarsz do szkoły, gdzie zaproszeni goście wysłuchali części artystycznej przygotowanej przez uczniów (Oliwia Dominiak, Michał Pomada i Natalia Leciak, opiekun Magdalena Brewczyńska-Jeziak), po której młodzież złożyła kwiaty i zapaliła znicze po tablicą pamiątkową. Doniosłym wydarzeniem była premiera filmu „Polscy triumfatorzy złotej epoki operowej”, opowiadającego historię rodu Reszków. Wielkie brawa i wyrazy uznania należą się wszystkim uczniom, którzy znakomicie odegrali swoje role oraz nauczycielom – Katarzynie Warońskiej i Robertowi Wysmołkowi. Ostatnim punktem imprezy było wręczenie nagród laureatom V Powiatowego Konkursu „Dokonania Edwarda Reszke z perspektywy 100 lat”, rozgrywanego w dwóch kategoriach: klas I-III oraz klas IV – VI. Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod patronatem Rodziny Reszków, Wójta Gminy Mykanów, Starosty Częstochowskiego, Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie, Parafii pw. Św. Wawrzyńca w Borownie, Banku Spółdzielczego w Mykanowie.

Wśród wielu zaproszonych gości znaleźli się m.in. prawnuk Edwarda Reszke - Jan Bilowicz, praprawnuk – Jan Donimirski, wójt Gminy Mykanów – Dariusz Pomada, starosta Powiatu Częstochowskiego - Krzysztof Smela, sekretarz Gminy Kłomnice – Barbara Mizera, prezesa Fundacji im. Reszków – Robert Kępa, prezes BS w Mykanowie – Krystyna Skoczylas, radny Powiatu Częstochowskiego – Adam Wochal, przewodniczący Rady Gminy Mykanów – Włodzimierz Cichoń z radnymi – Janem Dendkiem i Markiem Powroźnikiem, dyrektor GOKiS w Mykanowie – Adrianna Moroń, proboszcz parafii pw. Św. Wawrzyńca – ks. Piotr Krzemiński, konsultant WOM w Częstochowie – Sylwia Kurcab, kierownik Referatu Oświaty – Ewa Osuchowska, członkowie Fundacji im. Reszków- Krzysztof Wójcik i Anna Operacz, były dyrektor naszej szkoły – Jacek Staniewski, pracownik Starostwa Częstochowskiego – Patryk Jeziak, prezes ZMW w Borownie – Szymon Wierus, przewodnicząca Rady Rodziców – Beata Deszcz, sołtys wsi Borowno – Tomasz Ancerowicz, Anna Cebula.

Po zakończeniu uroczystości w szkole delegacja uczniów i nauczycieli udała się na borowieński cmentarz, by złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobie Edwarda Reszke.

Mamy nadzieję, że 100. rocznica śmierci Edwarda Reszke, odnoszącego artystyczne triumfy na najsłynniejszych scenach operowych Europy i Ameryki miła godna oprawę, a dzień 25 maja 2017 r. na długo utkwi w pamięci nas wszystkich.