Wyprawa po wiedzę

Dnia 14 marca 2017 r. uczniowie z gimnazjum w Borownie i w Mykanowie wzięli udział w Święcie Liczby Pi organizowanym przez Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Obchody tego święta rozpoczęły się wykładem inauguracyjnym pt. "Skale wszechświata" dr Tomasza Rożka (znanego z telewizyjnej Sondy). Następnie w Instytucie Matematyki uczniowie uczestniczyli w pokazach z matematyki dotyczących liczb trójkątnych oraz doświadczeniach z fizyki: wyładowania elektrostatyczne. Było to małe "show" podczas którego zademonstrowano nam jak wywołać wyładowania elektrostatyczne, pokazano przeskoki łuków elektrycznych oraz "porażono" zgromadzonych prądem. Po tej dawce emocji niektórzy z uczniów w Kawiarence Szkockiej rozwiązywali zagadki, łamigłówki, zadania manualne. Zadania te rozwijały umiejętność logicznego myślenia, wyobraźni geometrycznej oraz stosowania zdobytej wiedzy do rozwiązywania nietypowych zadań. Za rozwiązanie zagadek otrzymywali bony, które mogli wymienić w kawiarni na ciastka lub napoje.

20170314_163257

W dalszej części naszej wycieczki, po smacznym obiedzie zwiedziliśmy Muzeum Izba Pamięci KWK "Wujek". W trzech salach ekspozycyjnych przedstawione są eksponaty związane z historią górnictwa samej kopalni oraz pamiątki z okresu stanu wojennego
i pacyfikacji kopalni. Wystawę uzupełniają zdjęcia, książki, medale i znaczki. W czasie zwiedzania Muzeum obejrzeliśmy też film dokumentalny pt. "Życiorysy
z bliznami". Była to lekcja historii, która na długo pozostanie w naszej pamięci.

W wycieczce wzięło udział 50 uczniów, opiekę sprawowały nad nimi I. Gonera, E. Kuban, S. Szostek i K. Warońska

Zdjęcia w Galerii

-Kliknij-