SIEKORKI z BOROWIANKAMI

 

We wtorek 12 listopada br. zespół ‘Borowianki” zapoznał naszych uczniów i rodziców ze zwyczajem gospodarskim, jakim były siekorki, czyli kiszenie kapusty. Panie w dawnych strojach i zaaranżowanej izbie siekały kapustę siekocami, tasakami oraz szatkownicą skrzyniową. Podczas pracy opowiadały różne historie, posługując się gwarą i śpiewały przyśpiewki. Usiekana kapustę wkładały do drewnianej beczki. Dowiedzieliśmy się również, że jeden z mężczyzn będzie udeptywał kapustę nogami, uprzednio dokładnie umytymi. Na koniec odbył się poczęstunek, na który wszyscy zostali zaproszeni. Były świeże drożdżówki, kapusta z grochem, kiełbasa i kaszanka. Uczniowie pod czujną opieką rodziców  mogli spróbować siekania kapusty. Serdecznie dziękujemy Borowiankom za kultywowanie dawnych zwyczajów i przekazywanie wiedzy o nich młodszym pokoleniom!